Зразок заяви про визнання громадянина недієздатним
Особи, які мають виражені порушення психіки, не здатні давати самостійну оцінку що відбувається і контролювати власні дії. Для забезпечення інтересів таких громадян член їх сім’ї або близький родич (батьки, чоловік (дружина), діти, сестра або брат) може подати в судову інстанцію позовну заяву про визнання недієздатним. Особи, визнані за рішенням суду недієздатними, не позбавляються своїх майнових прав, але здійснювати операції з власністю вони не зможуть.
Заявник з урахуванням норм законодавства повинен скласти позов і пред’явити його за місцем проживання в міську (районну) судову інстанцію. Особа, яка звернулася до судді з таким позовом, звільняється законом від сплати держмита та інших судових витрат.
Суд для прийняття об’єктивного рішення за заявою повинен оцінити стан громадянина, відносно якого слухається справа. Суддя призначить судово-психіатричну експертизу з метою отримання професійної оцінки психічного стану хворого.
Експертиза може бути виконана з приміщенням в стаціонар або амбулаторно за участю особи або в його відсутність. Перш ніж виготовити позовну заяву про позбавлення дієздатності рекомендується провести обстеження хворого та отримати у психіатра докладний висновок із зазначенням діагнозу, причини хвороби, етапах її розвитку тощо.
Наявність підтверджуючих медичних документів дозволить заочно провести експертизу і скоротити терміни розгляду справи. Після визнання недієздатності суд повідомляє органи опіки, які повинні протягом місяця визначити опікуна.
До_______________ районного
(міського) суду ___________
ЗАЯВНИК____________________
(п.і.п.б., адреса)
ЗАЦІКАВЛЕНА ОСОБА:
Районний (міський) відділ
охорони здоров’я
__________________________
(адреса)
Заява
про визнання громадянина недієздатним
_____ (п.і.п.б. особи, стосовно якої ставиться питання про визнання недієздатним) який (яка) проживає разом зі мною і доводиться мені _____ (родинне відношення до заявника) з ________ 19__ р. є інвалідом _______ групи в зв’язку з ____ захворюванням. (вказати характер) Через хвороби він (вона) не може розуміти значення своїх дій, керувати ними і потребує опіки ______ (викласти обставини, що свідчать про розумовий розлад, внаслідок якого особа не може розуміти значенні своїх дій і керувати ними).
Відповідно до ст. 39 Цивільного кодексу України та статей 236 – 238 Цивільного процесуального кодексу України,
ПРОШУ:
1. Визнати недієздатним _____ (п.і.п.б. особи, стосовно якої ставиться питання про визнання недієздатним, рік і місце її народження).
2.Витребувати витяг з історії хвороби і довідку ЛТЕК.
3. Призначити судово-психіатричну експертизу.
Додаток:
1. Копія свідоцтва про народження.
2. Довідка про пеясію.
3. Квитанція про сплату державного мита.
4. Копія заяви.
Дата Підпис